• Z okazji Dnia Chłopaka

            życzymy wszystkim chłopcom:

            aby wszystkie fajne dni w żółwim tempie upływały,
            by co dzie
            ń uśmiechał się do Was świat cały.
            By
            łatwe były poranne pobudki
            i wia
            ł wiatr specjalny co rozwiewa smutki.

                                                     Dziewczyny z kl II a

          • Uczniowie klasy VI a wzięli udział w dwudniowych warsztatach w ramach ogólnopolskiego projektu „ABC Zdrowego Żywienia”, realizowanego przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

            Zajęcia zaplanowane zostały w taki sposób, aby dzieci mogły jak najpełniej skorzystać z uzyskanych wiadomości, które zdobywały w ramach trzech bloków tematycznych. Pierwszy z nich odpowiadał na pytania, jak jeść zdrowo, smacznie i tanio oraz wyjaśnił wpływ żywienia na rozwój fizyczny i umysłowy oraz na zdrowie. Drugi blok tematyczny poświęcony został kwestiom bezpieczeństwa żywności i mikroorganizmom obecnym w żywności. Zajęcia te były również okazją do poznania przepisów na zdrowe, smaczne i tanie potrawy, które uczestnicy samodzielnie przygotowali. W ramach trzeciego bloku uczestnicy poznali rolę zmysłów w wyborze żywności i nauczyli się czytać etykiety produktów spożywczych.

            GALERIA

          • W ramach innowacji „Żyjmy zdrowo, kolorowo” uczniowie klasy II a wzięli udział w niecodziennej sesji zdjęciowej „Uśmiech zmienia wszystko”.

            Chcieliśmy  pokazać  moc uśmiechu. Nasza roześmiana buzia ma wielki wpływ na to, jak nas postrzegają inni. My się zmieniamy. Świat się zmienia. Mamy tę moc!

            Kiedy patrzymy na uśmiech drugiej osoby, w naszym mózgu uruchamiają się obszary odpowiedzialne za te same emocje. Wówczas i my czujemy radość. Dzięki temu naszym uśmiechem możemy wpływać na zachowanie innych ludzi.

            Prawdziwe jest powiedzenie, że „śmiech to zdrowie”. Przyspiesza nasz oddech, częstotliwość skurczów serca i tym samym zwiększa dotlenienie krwi i jej przepływ. Mózg dostaje więcej tlenu, poprawia się nasza koncentracja. Uśmiech stymuluje wydzielanie w mózgu hormonów szczęścia – endorfin, które działają uspokajająco, wywołują uczucie przyjemności. Ponadto uznawane są za naturalne substancje przeciwzapalne.

            Śmiech pomaga również w nawiązaniu więzi z innymi osobami. Radosny śmiech przyciąga innych i jest społecznym komunikatem o naszej życzliwości. Jesteśmy wówczas postrzegani jako osoby bardziej przyjazne, miłe, budzące większe zaufanie.

            Rady na koniec…

            - Jeśli chcesz się poczuć lepiej, uśmiechnij się. Nawet jeśli w tej chwili nie masz na to najmniejszej ochoty, spróbuj.

            - Uśmiechaj się rano, w południe i wieczorem, od razu wszyscy Cię polubią.

            - Jeśli wstaniesz lewą nogą, nic się nie stanie. Wróć jak najszybciej do łóżka i wstań jeszcze raz. Tym razem użyj prawej nogi.

            - Zarażaj swym uśmiechem innych.  Cudownie jest cieszyć się z przyjaciółmi.

            -Umów się z kolegami, że kiedy się spotykacie, zamiast „Cześć” mówicie magiczne słowo: „Marmolada”, „Ser”, „Abrakadabra” i pokazujecie zęby w uśmiechu. To działa.

            - Jeśli nic nie pomaga, odwiedź naszą wystawę w holu szkoły. Uśmiechamy się do Ciebie. Uśmiechnij się do nas.

             

                                                                                                   Uczniowie klasy II a

                                                                                                   Ewa Pruska, Marta Skupio

                                                                                                                                  Marmolada

            GALERIA

          • Innowacja

            „Żyjmy zdrowo, kolorowo.”

            Klasy I-III szkoły podstawowej

             

            Zdrowie dorosłego człowieka w znacznej mierze zależy od prawidłowego rozwoju fizycznego w okresie młodzieńczym, dlatego profilaktyka zdrowia dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna.

            Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny  to czas przyswajania przez dzieci zwyczajów    i sposobów zachowań. Główną odpowiedzialność za ich odżywianie ponosi środowisko rodzinne. Badania dowodzą, że dzieci, które spożywają co najmniej jeden główny posiłek tradycyjnie, a więc „w rodzinie”, mają zmniejszone ryzyko otyłości i lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne. Z drugiej jednak strony, my dorośli, mniej lub bardziej świadomie, popełniamy mnóstwo błędów w zakresie żywienia, a dzieci powielają nasze, nie zawsze pozytywne, sposoby zachowań, w tym jedzenioholizm, a więc kompulsywne „zajadanie”.

            A jest się czym martwić. Jak wynika z pierwszego badania przeprowadzonego wśród najmłodszych Polaków, co piąty uczeń szkoły podstawowej jest otyły lub ma nadwagę.         W ramach projektu OLAF zbadano prawie  17,5 tys. dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Okazało się, że otyłość i nadwaga dotyczy 18 % chłopców i 14 % dziewcząt. Najwięcej otyłych dzieci jest w województwie mazowieckim. Projekt ukazał, iż co czwarty nastolatek podjada w nocy. Tyle samo rezygnuje z pierwszego śniadania.

            Chcemy zmienić nawyki młodego pokolenia. By uporać się z problemem, nie wystarczy jedna akcja, jak  np. usunięcie ze sklepików niezdrowej żywności, to tylko jeden z czynników ryzyka, jeśli skupimy się wyłącznie na nim, będziemy skazani na porażkę. Potrzebne jest działanie wielostronne, i w rodzinie, i w szkole. Ważna jest praca nad zmianą stylu myślenia i trybu życia zarówno wśród dzieci, jak i rodziców.

            Nasz program innowacji zakłada uświadomienie dzieciom i ich rodzicom, jak bardzo sposób odżywiania i aktywność fizyczna wpływają na zdrowie. Poprzez warsztaty, zabawy, lekcje prowadzone przez starszych kolegów uczniowie będą poznawać tajniki prawidłowego odżywiania. Wszystko to przy wsparciu rodziców, dla których przewidziano wykłady, spotkania ze specjalistami w zakresie żywienia dzieci. Systematyczna zaś kontrola wzrostu, wagi i indeksu masy ciała dzieci, prowadzona przez cały ich okres edukacji w Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie, pozwoli wychwycić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju fizycznym.

            Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga

            http://innowacjazs1.blox.pl/html i dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, uwagami na temat prezentowanych wydarzeń, akcji.

             

            Ewa Pruska, Marta Skupio

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Brwinowie
        • Tel. kom. 797 945 936 Tel.: 22 729 59 60 Numery wewnętrzne: 60 - sekretariat, 65 - Kadry,kierownik gospodarczy, 63 -Pokój nauczycielski, 69 - Portiernia, 72 - Kierownik stołówki, 73 - Pielęgniarka, 76 – Pedagog, psycholog tel. kom. 798 705 853, 101 - Oddział przedszkolny, 105 lub 106 - Świetlica szkolna, 141 - nauczyciele w-f (hala sportowa),
        • 05-840 Brwinów ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 Poland
        • Anna Baecker - dyrektor
        • Bożena Kruszewska - wicedyrektor
        • Bożena Gubernat-Maciszewska - wicedyrektor
        • Joanna Pieczko-wicedyrektor
        • Godziny pracy sekretariatu. Obsługa interesantów: Od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00 - 16:00 Piątek - nieczynne. Dzień wewnętrzny
        • Przyjmowanie opłat za obiady. Od poniedziałku do czwartku w godzinach 7:00 - 11:00 oraz 14:00 - 15:00 Piątek - nieczynne. Dzień wewnętrzny
        • https://www.facebook.com/profile.php?id=100063645758136
      • Logowanie