• Wydarzenia 2017/2018

        • „Jak nie czytam, jak czytam”

          8 czerwca 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

          O godz. 10.00 uczniowie wraz z nauczycielami, podczas zajęć lekcyjnych wyszli na boisko. Każdy uczeń i nauczyciel zabrał ze sobą książkę. W niektórych młodszych klasach nauczyciele czytali uczniom nagłos. Uczniowie rozmieścili się na płycie boiska i siedząc na trawie czytali przyniesione książki,  dzielili się wrażeniami, dyskutowali.

          GALERIA

          Wycieczka do Biblioteki Publicznej

          im. W. Wernera w Brwinowie

              16 maja klasa III c odwiedziła Bibliotekę Publiczną im. Wacława Wernera w Brwinowie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji przygotowanej przez  panią Annę Adamkiewicz, która była poświęcona  kształtowaniu postaw patriotycznych poprzez budzenie zainteresowania historią. Pani Ania rozmawiała z dziećmi o początkach państwa polskiego oraz zaprezentowała różne publikacje na ten temat. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali odznaki „Przyjaciel biblioteki”.

          GALERIA

           

          Wystawa prac klasy III f w bibliotece

          Zapraszamy do obejrzenia w bibliotece wystawy prac uczniów z klasy f.

          Klasa III f przez całą edukację wczesnoszkolną czytała i prowadziła zeszyty lektur. W klasie I i II dzieci zapisywały tytuł książki, autora i ilustratora, wykonywały ilustracje do wybranej lektury. W klasie II chętnie opisywały w formie kilkunastu zdań przeczytane książki. W klasie III piszą dużo szybciej, nabrały wprawy, wdrożyły się do tworzenia tekstów. Niektórzy twierdzą, że cieszą się, kiedy w każdy poniedziałek prezentują swoje prace i dostają oceny. To frajda i ulubiona praca domowa. Stwarza okazję do wyrażania swoich uczuć, myśli, pracy twórczej.

          Klasa III f z wychowawcą  Jadwigą Szelągowską

          GALERIA

           

          Wizyta klasy III f w bibliotece szkolnej

          26 kwietnia 2018 r. w ramach cyklu lekcji o parkach narodowych bibliotekę odwiedziła kl. III f z wychowawcą, p. Jadwigą Szelągowską i p. Wiolettą Naguszewską. Uczniowie korzystali z literatury popularno naukowej dotyczącej roślin i zwierząt żyjących w różnych środowiskach, na podstawie atlasów przyrodniczych sprawdzali gdzie w Polsce znajdują się parki narodowe. Każdy uczeń przygotowywał krótką wypowiedź na temat przeglądanej książki.

          Spotkanie z pisarką Ałbeną Grabowską

          23 kwietnia 2018 r. w bibliotece szkolnej, z inicjatywy Rady Rodziców odbyło się spotkanie z pisarką panią Ałbeną Grabowską. W spotkaniu uczestniczyły klasy 1, 2 i 4 szkoły podstawowej.

          Pani Ałbena Grabowska, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, z zawodu jest lekarzem neurologiem i epileptologiem. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. W 2004 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Pracowała m. in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie, a także w Zakładzie Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Wciąż aktywna zawodowo. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Epileptologii. Przez wiele lat pisywała do prasy z segmentu life style. Odpowiadała na listy do lekarza i prowadziła rubryki porad lekarskich. W 2015 roku została wyróżniona nagrodą „Pióro” na Festiwalu Literatury Kobiet za powieść „Stulecie Winnych – ci, którzy przeżyli”.

          Imię Ałbena pisarka zawdzięcza bułgarskim korzeniom – oznacza ono kwitnącą jabłoń.

          Dzieciom z naszej szkoły pisarka opowiedziała o swojej przygodzie z piórem, którą rozpoczęła napisaniem bajki terapeutycznej dla dzieci z padaczką. Przedstawiła też bohaterów swoich książek dla dzieci i młodzieży – Julka i Maję, których pierwowzorami są dzieci autorki. W pierwszej części serii pt. „Julek i Maja w labiryncie” główny bohater przypadkowo wchodzi do gry komputerowej, która rozgrywa się we wnętrzu  ludzkiego mózgu. Początkowo zafascynowany światem wirtualnym nie chce wracać do zwykłego życia. Z czasem jednak przekonuje się, że bycie w tym świecie nie jest przyjemne i bezpieczne, ale wyjście ze świata wirtualnego nie jest tak proste jak dostanie się tam. Julek próbuje wrócić do domu, a pomagają mu w tym siostra Maja i mama Kasia. Przy okazji tej opowieści Ałbena Grabowska przestrzegła dzieci przed nieostrożnym umieszczaniem w Internecie informacji o sobie i swoich bliskich.

          Kolejne przygody młodych bohaterów autorka przedstawiła w książkach „Julek i Maja. Powrót do Gry”, „Julek i Maja. Podróż w nieznane”, „Julek i Maja. Misja w czasie” . Wszystkie te książki Rada Rodziców zakupiła do Biblioteki Szkolnej, a autorka opatrzyła pamiątkową dedykacją.

          Po spotkaniu pisarka podpisywała zakupione przez dzieci książki.

          Dziękujemy serdecznie Pani Ałbenie Grabowskiej, że zechciała odwiedzić naszą szkołę i zaprezentować swoją twórczość.

          GALERIA

          Spotkanie z pisarzem Robertem Kościuszką

          Z inicjatywy Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie zorganizowano w lutym i marcu br. cykl spotkań z  autorami książek dla dzieci i młodzieży. 23 lutego br. odbyło się spotkanie  klas szóstych i siódmych z pisarzem -  p. Robertem Kościuszką.

          Autor  opowiedział młodzieży o tym, jak odkrył w sobie pasję pisania, a także o radości z wydania pierwszej książki i satysfakcji, jaką przyniosło mu założenie własnego wydawnictwa. Zachęcał uczniów, aby starali się dobrze poznać samych siebie, aby odkrywali swoje  zdolności i rozwijali je z zapałem. Dzięki temu będą mogli                                   w  przyszłości dobrze wykonywać prace, które pozwolą im utrzymać  rodziny. Autor w barwny sposób opowiadał także o swych przodkach       (z tego rodu wywodzi się  Tadeusz Kościuszko), o żonie i dzieciach;  zauważył, że życie rodzinne może nas  wiele nauczyć i stać się  wspaniałą przygodą. Właśnie dzięki  najbliższym nasz gość odkrył  swoje pisarskie zdolności.

          Następnie pisarz zaprezentował swoje utwory. Powieści  Roberta Kościuszki umożliwiają czytelnikowi wędrówki w czasie, np. przenoszą go w czasy starożytności, znane z kart Starego Testamentu czy do epoki, w której żył Tadeusz Kościuszko. Występują w nich bohaterowie współcześni, młodzież, tajemniczy agenci, służby specjalne współczesnych  mocarstw… Książki te łączą wątki historyczne z fantastycznymi, przygodowymi i sensacyjnymi.

          Bohaterem powieści „Wojownik Trzech Światów” jest zwykły chłopak, spokojny uczeń, który spotyka się w szkole z gangiem przestępców. W nieuniknionej konfrontacji z nimi otrzymuje pomoc tajemniczego wojownika, który zabiera go w niezwykłą wędrówkę w czasie. Tam zaciągają się do armii jednego z najwaleczniejszych królów starożytności. 

          Cykl powieściowy „Niewidzialna gra” opowiada o nowej, młodzieżowej grze komputerowej o nazwie Babilon, która wzbudza powszechne zainteresowanie, wręcz internetowe szaleństwo. Jednak z graczami zaczyna dziać się coś bardzo dziwnego. W kolejnych krajach rodzice zgłaszają zaginięcie swych dzieci. Coraz częściej się mówi, że gry nie wymyśliła ludzka inteligencja. Czy bohaterowie zdołają rozwikłać tę zagadkę?

          Postać Tadeusza Kościuszki jest tematem książek „Syn wolności cz. 1 i cz.2”. Podobnie jak w innych utworach, także tutaj pojawiają się wątki sensacyjne i fantastyczne. Oto służby specjalne Rosji i Stanów Zjednoczonych postanowiły zaingerować w historię świata, wedrzeć się do przeszłości i ją zmienić. Czy uda im się zlikwidować polskiego pułkownika, bohatera walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych? 

           Robert Kościuszko jest autorem także innych powieści dla młodzieży, takich jak Klejnot Aswerusa, Samson, Gedeon. Jego utwory cieszą się dużym zainteresowaniem młodych czytelników,  sprzedano już 130 tys. egzemplarzy jego książek.  Pisarz często spotyka się z czytelnikami  w Polsce i w innych krajach na różnych kontynentach.  Cieszymy się, że przybył także do naszej szkoły. Młodzież wysłuchała jego prezentacji z wielkim zainteresowaniem. Uczniowie prosili o autografy, kupowali książki z dedykacją autora, a po spotkaniu przychodzili po jego książki do biblioteki.

          GALERIA

          Spotkanie z pisarzem panem Marcinem Koziołem

           

          21 lutego 2018 w naszej szkole z inicjatywy Rady Rodziców odbyło się spotkanie z pisarzem panem Marcinem Koziołem.

          Pan Marcin Kozioł – autor książek dla dzieci i młodzieży jest absolwentem szkockiej szkoły średniej Gordonstoun, która stała się pierwowzorem Hogwartu – szkoły Harego Pottera. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał Dyplom (MBA)Master of Business Administration Oxford Brookes Uniwersity i POU (studia podyplomowe), jest stypendystą Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i British Science Association, wystawiał farsę pantomimiczną na festiwalu teatralnym Edinburg Fringe 1996, występował przed królową Elżbietą III.

          Jest autorem serii książek „Detektywi na kółkach”. W roku 2017 książka otwierająca serię -  „Skrzynia Władcy Piorunów” została lekturą uzupełniającą dla klas IV – VI szkoły podstawowej. Równolegle ukazała się druga książka z tej serii „Tajemnica przeklętej harfy”. Książki łączą wątki kryminalne i  przygodowe z elementami biografii wybitnych postaci.

          Pan Marcin Kozioł napisał też serię książek dla młodszych dzieci o przygodach Wombata Maksymiliana : „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”, „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”, „Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach”. W roku 2016 za pierwszy tom przygód Wombata Maksymiliana otrzymał Nagrodę Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci, ogłoszoną przez „Magazyn Literacki Książki”, „Kontynenty” i „Podróże” podczas Warszawskich Targów Książki w maju 2017.

          Podczas spotkania autor opowiadał dzieciom o swoich podróżach, o tym, jak powstawały książki oraz prezentował przygody i tarapaty  Wombata Maksymiliana. Dzieci miały okazję stać się przez chwilę małymi podróżnikami i przenieść w świat głównego bohatera książki, z ciekawością oglądały slajdy przedstawiające życie wombatów – australijskich torbaczy. Na zakończenie uczniowie mogli otrzymać dedykację z autografem pisarza.  

          Na spotkaniu ze starszymi uczniami pan Marcin przedstawił trójkę bohaterów serii „Detektywi na kółkach” – Julkę, nastolatkę na wózku inwalidzkim, miłą, bardzo bystrą, wesołą i pełną życia, nie sprawiającą wrażenia, jakby choroba przeszkadzała jej w czymkolwiek, Toma – jej starszego kolegę (Tom jest odważny i troskliwie opiekuje się przyjaciółką) oraz Spike’a, zwanego również Biszkoptem – labradora, psa przewodnika. 

          Książki z tej serii zawierają wiele informacji, które mogą być bardzo cenne dla młodych czytelników. W pierwszej części pt. „Skrzynia władcy piorunów” pojawia się postać Nikoli Tesli – mało znanego wśród polskiej młodzieży genialnego wynalazcy. Wiele jest ciekawostek ze świata nauki, np. na temat synestezji – wrodzonej umiejętności łączenia odbioru różnych bodźców zmysłowych. Czytelnik może też nauczyć się szyfrowania wiadomości lub łamać kody kilku różnych szyfrów. Książka obfituje w ciekawostki, sprytnie wplecione w fabułę.

          Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętne brali udział w przedstawianych przez autora eksperymentach.

          GALERIA

          GALERIA

          Święta w bibliotece

          Przed Świętami Bożego Narodzenia w bibliotece zorganizowane zostały warsztaty, podczas których uczniowie wykonywali świąteczne zakładki do książek. Zostały one przekazane w prezencie gwiazdkowym nauczycielom i pracownikom szkoły oraz przedstawicielom Rady Rodziców.

          GALERIA

          Pasowanie uczniów klas I na czytelników

          15 grudnia 2017 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości pasowania na czytelników naszej Biblioteki. Obejrzeli piękne przedstawienie, przygotowane przez dzieci z klasy 3 E pod kierunkiem wychowawcy p. Barbary Zieńko oraz otrzymali pamiątkowe zakładki do książek, wykonane przez starszych uczniów.

          Uczniowie złożyli  uroczyste ślubowanie, że będą dbać o książki i chętnie je czytać :

          MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,

          TOBIE, KSIĄŻKO, PRZYRZEKAMY,

          ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY,

          KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY.

          OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA

          BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE

          I Z TWYCH RAD

          I Z TWYCH MĄDROSCI

          KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE.

          Od dnia pasowania na czytelnika dzieci mogą wypożyczać książki do domu.

          GALERIA

          Spotkanie z poetką, Panią Lusią Ogińską

          6 grudnia, z okazji mikołajkowego święta w bibliotece odbyło się spotkanie z poetką, publicystką, dramatopisarką, autorką książek dla dzieci, malarką i ilustratorką Panią Lusią Ogińską. Dla młodego czytelnika Pani Lusia napisała „Księgi roztoczańskich krasnali”. Jest to unikalna w polskiej literaturze, składająca się z pięciu części epopeja o losach krasnoludków, niosąca duże wartości etyczne, napisana błyskotliwie, ośmiozgłoskowcem, pełna wspaniałych pomysłów, dowcipu, dydaktyki, patriotyzmu, historii i miłości do Boga, pięknie ilustrowana przez samą autorkę.

          W spotkaniu uczestniczyły klasy 1 b, 1 c, 3 b i 2 a. Pani Lusia opowiadała o swoich utworach. Dzieci wysłuchały fragmentów „Ksiąg roztoczańskich krasnali”. Następnie uczniowie podzieleni na grupy wykonywali prace plastyczne – ilustrowali swoje wyobrażenia na temat krasnali. Prace dzieci zostały zabrane przez naszego gościa w celu przygotowania wystawy.

          Serdecznie dziękujemy Pani Lusi Ogińskiej za odwiedzenie naszej Szkoły i wspaniałe zajęcia. Życzymy sukcesów w dziedzinie literatury i wszelkiej pomyślności.

          Serdecznie dziękujemy także pani Basi Ziętarze z Rady Rodziców za zaproszenie do naszej szkoły pani Lusi Ogińskiej i pomoc w organizacji spotkania.

          GALERIA

          Spotkanie z bajarką

          6 grudnia br. uczniowie naszej szkoły  spotkali się w bibliotece z panią Sylwią Bąbik  z Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim, która w sposób niezwykle barwny i sugestywny opowiedziała legendy o św. Mikołaju, pochodzące z różnych stron świata. Przedstawiła też fakty z życia  św. Mikołaja z Miry.  Poznaliśmy jego różne wizerunki, imiona i tradycje z nim związane.

          Pani bajarka wprowadziła nas także w świat baśni Andersena i zainteresowała niezwykłymi losami ich autora. W spotkaniach z nią uczestniczyły klasy 1a, 2 b, 3 d, 3 e, 3 f wraz z wychowawcami.  Dziękujemy Pani Sylwii za przybycie do naszej szkoły.

          GALERIA

           

          Rówieśnik Wolnej Polski w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie

          Dnia 9 listopada 2017 r. w naszej Szkole, w bibliotece miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odwiedził nas Pan Profesor Stanisław Michnowski „Marian” –  wnuk powstańca styczniowego, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, wybitny uczony, a przede wszystkim człowiek ogromnej wiary, nadziei i hartu ducha. Spotkanie zorganizowali i poprowadzili nauczyciele bibliotekarze - p. Małgorzata Ignasiak i p. Ewa Wituch przy współpracy z Dyrekcją Szkoły oraz nauczycielami historii i języka polskiego.

          Pan Michnowski urodził się w nocy z 10 na 11 listopada 1918 roku, więc ma dokładnie tyle lat, ile nasza niepodległość! Przyjechał do nas wraz z córką dr Marią Okulską. Warto zaznaczyć, że do tej pory Pan Stanisław nigdy nie odwiedzał szkół, aby opowiadać o swoich przeżyciach, a przede wszystkim o ogromie krzywd, jakich doznała nasza Ojczyzna i jej bohaterskiej walce o wolność. Czuliśmy się więc szczególnie uhonorowani możliwością udziału w spotkaniu z Panem Profesorem w naszej szkole, które było naprawdę wzruszające i pouczające, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.

          Pan Stanisław ukazał wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży - szkoły, harcerstwa i Kościoła. Opowiadał także o swoim domu rodzinnym, który był przesiąknięty miłością Ojczyzny, podkreślił szczególną rolę ojca w  wychowaniu. Nic więc dziwnego, że kiedy trzeba było stanąć do walki w obronie Ojczyzny w 1939 r., w konspiracji czy podczas Powstania Warszawskiego – bez wahania do niej przystąpił.

          Dzieci słuchały opowieści z wielkim przejęciem. Sugestywne epizody z życia wojennego trafiały do ich serc.

          Wystąpienie Pana Michnowskiego zostało  nagrodzone gromkimi  brawami. Młodzież wręczyła piękne podziękowania i kwiaty. Kilkoro uczniów zostało, aby porozmawiać na osobności z Panem Profesorem. Jeden z nich nawiązał dialog na temat praw fizyki, ponieważ Pan Profesor jest także światowej sławy geofizykiem.

          Młodzież była szczególnie poruszona postawą naszego Gościa, który niewątpliwie jest wielkim autorytetem i niedościgłym wzorem postępowania, a jednocześnie cechuje go ogromna skromność. To człowiek głęboko wierzący.

          Pan Michnowski udzielił nam niezapomnianej lekcji miłości Ojczyzny. Pokazał na własnym przykładzie, iż „ Patriotyzm nie jest krótkotrwałym wybuchem uczucia, lecz cichym i niewzruszonym oddaniem przez całe życie” (A. E. Stevenson).

          W dniu 99. rocznicy urodzin życzymy Panu Profesorowi Stanisławowi Michnowskiemu przeżycia kolejnych lat w zdrowiu, wszelkiej pomyślności oraz gorąco dziękujemy za odwiedzenie naszej Szkoły.

          GALERIA

          „Pierwsza wizyta w bibliotece. Lekcja biblioteczna z wykorzystaniem opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”

          W październiku odwiedzili nas uczniowie klas drugich. Celem zajęć było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki szkolnej, kształtowanie poczucia szacunku dla książki, a prezentacja ładnie ilustrowanych książeczek miała zmobilizować dzieci do czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak wypożyczyć książę, poznali pracę bibliotekarza, wzbogacili słownictwo związane z tematem biblioteka.

          Sejm ustanowił rok 2017 rokiem rzeki Wisły,

          Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego,

          Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego

          Oraz Tadeusza Kościuszki.

           

           

          Rok Rzeki Wisły ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w uchwale "Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego".

          Ustanowienie roku 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego ma być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści, jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent".

          Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 r. 150. rocznicą urodzin - jak zaznaczono w uchwale - "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków".

          W roku 2017 przypada także 130. rocznica przywdziania habitu przez Adama Chmielowskiego, św. brata Alberta. "Jego wielki talent oraz poświęcenie dla drugiego człowieka przyczyniły się do utrwalenia wśród Polaków najważniejszych postaw społecznych oraz dały im nadzieję na niepodległość i sprawiedliwość społeczną na kolejne dziesięciolecia".

          W roku bieżącym mija również 100. rocznica śmierci błogosławionego Honorata Koźmińskiego, kapucyna, który - jak zaznacza uchwała - całym swoim życiem dowiódł, że wartości, którymi się kierował i działania, jakie podejmował służyć miały drugiemu człowiekowi, a zwłaszcza temu najbiedniejszemu, najbardziej potrzebującemu - jego rozwojowi zarówno duchowemu, jak i społecznemu.

          W 2017 r. ma także miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość".

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Brwinowie
      • Tel. kom. 797 945 936 Tel.: 22 729 59 60 Numery wewnętrzne: 60 - sekretariat, 65 - Kadry,kierownik gospodarczy, 63 -Pokój nauczycielski, 69 - Portiernia, 72 - Kierownik stołówki, 73 - Pielęgniarka, 76 – Pedagog, psycholog tel. kom. 798 705 853, 101 - Oddział przedszkolny, 105 lub 106 - Świetlica szkolna, 141 - nauczyciele w-f (hala sportowa),
      • 05-840 Brwinów ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 Poland
      • Anna Baecker - dyrektor
      • Bożena Kruszewska - wicedyrektor
      • Bożena Gubernat-Maciszewska - wicedyrektor
      • Joanna Pieczko-wicedyrektor
      • Godziny pracy sekretariatu. Obsługa interesantów: Od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00 - 16:00 Piątek - nieczynne. Dzień wewnętrzny
      • Przyjmowanie opłat za obiady. Od poniedziałku do czwartku w godzinach 7:00 - 11:00 oraz 14:00 - 15:00 Piątek - nieczynne. Dzień wewnętrzny
      • https://www.facebook.com/profile.php?id=100063645758136
    • Logowanie