• Trzymaj formę

• W styczniu 2008 roku szkoła nasza przystąpiła do II edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”, promującego zasady zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród młodzieży szkolnej. Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami i opiekunami, opracowują własne sposoby i formy propagowania zasad zdrowego stylu życia, zarówno w szkole, jak i w swojej rodzinie.

Image
          Pierwsze prace uczniów dotyczą Piramidy Zdrowego Żywienia.

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy, czyli podstawy.
          Jakie przesłanie dla nas wynika z Piramidy Zdrowego Żywienia?
          1. Codziennie powinniśmy ćwiczyć przynajmniej pół godziny, można też chodzić, jeździć na rowerze, bo ruch chroni przed chorobami cywilizacji, np. cukrzycą i schorzeniami serca i kręgosłupa.

Image

2. Należy jeść produkty węglowodanowe z jak najmniej przetworzonych mąk gruboziarnistych (ciemne pieczywo), a także kasze, zwłaszcza gryczaną i jęczmienną. To dobre źródło węglowodanów złożonych, witamin z grupy B i błonnika.

wykonały: Ula Fudecka, Roksana Jabłońska

3. W codziennym menu powinny się znaleźć tłuszcze roślinne, a więc oliwa z oliwek, oleje - słonecznikowy, sojowy, rzepakowy i wysokiej jakości margaryny miękkie (bez tłuszczów trans). Dostarczają nam niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza potrzebnych organizmowi tłuszczów omega-6 i omega-3, które możemy czerpać jedynie z pożywienia i które zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
          4. Warzywa najlepiej jeść surowe lub gotowane na parze, bez zasmażek. Niektóre owoce zawierają dużo cukru (fruktozy), dlatego zaleca się je jeść najwyżej dwa-trzy razy dziennie.
          Nie wolno z nich rezygnować, bo dostarczają nam witamin, soli mineralnych i błonnika.

wykonała: Marta Stępniak

5. Mleko i przetwory mleczne powinny stanowić 3-4 porcje dziennie. Są źródłem wysokowartościowego białka i łatwo przyswajalnego wapnia oraz witamin B2, A i D.

wykonały: Ola Suchanecka, Weronika Polańska, Adelina Adamkiewicz

6. Mięso, wędliny, drób, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych powinny występować najlepiej w jednym posiłku w ciągu dnia. To główne źródło białka, witamin z grupy B, żelaza.

Uczniów i Rodziców zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej programu: www.trzymajforme.pl