• Niebo nad Brwinowem - festyn szkolny

• „Niebo nad Brwinowem”

Dnia 30 maja 2009 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Brwinowie odbył się czwarty festyn rodzinny. W tym roku głównym motywem była astronomia, a hasło przewodnie brzmiało: „Niebo nad Brwinowem”. Zwiedzający, którzy przybyli bardzo licznie, mogli podziwiać wiele atrakcji przygotowanych z tej okazji. Przybyłych gości przywitała pani dyrektor Anna Sawwidis, przedstawiła głównych organizatorów, dzięki którym festyn mógł się odbyć i podziękowała im za pracę i wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie imprezy. Chwilę potem pan Artur Rutkowski – członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – w ciekawy sposób przekazał swoją wiedzę na temat Układu Słonecznego. Mogliśmy dowiedzieć się wiele o budowie poszczególnych planet, o prawach rządzących nimi, a także usłyszeć wiele ciekawostek i niewyjaśnionych jeszcze tajemnic na temat planet oraz całego Układu Słonecznego. Następnie uczniowie koła teatralnego wystawili sztukę pt.„Mały Książę wśród planet i planetek”. Spektakl łączył w przystępny sposób walory dydaktyczne i artystyczne, a swoim scenariuszem zgrabnie wpisał się w tematykę wydarzenia.
                Po krótkiej przerwie ogłoszono wyniki konkursów astronomicznych, w których brali udział uczniowie. Kiedy wszystkie nagrody zostały rozdane, nadszedł czas na kolejne punkty programu artystycznego. Na pokazach „kosmicznej mody” uczniowie przedstawili wymyślone przez siebie „kosmiczne stroje”. Następnie uczennice zaprezentowały wszystkim obecnym umiejętności taneczne.
          Można było też obejrzeć pokazy jazdy na rolkach w wykonaniu juniorów i seniorów z zaprzyjaźnionego klubu sportowego, w którym występują m.in. reprezentanci Polski w hokeju na rolkach. Pod koniec uroczystości przyszedł czas na mrożący krew w żyłach teatr ognia.
                Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, wszyscy goście mogli odwiedzić i powymieniać się spostrzeżeniami w kosmicznej kawiarni, obejrzeć filmy o tematyce astronomicznej, uczestniczyć w loteriach fantowych oraz obejrzeć wystawy przygotowane specjalnie na uroczystość.
                Niestety, pogoda, jak to często bywa, pokrzyżowała organizatorom szyki i z powodu zachmurzenia nie można było obserwować nieba z przygotowanych teleskopów. Pomimo trudności i niesprzyjającej aury, tegoroczny festyn można z pewnością zaliczyć do udanych. Każdy, kto przyszedł, mógł w prosty i przyjemny sposób przyswoić nieco wiedzy o astronomii, spróbować przysmaków tryskających z czekoladowej fontanny i łącząc przyjemne z pożytecznym, spędzić miło sobotnie popołudnie.

Michał Radziwonka
            uczeń klasy IIIb gimnazjum