• Motto: Komu trzy tysiące lat nie mówią nic,
            niech w ciemności żyje

            z dnia na dzień.

            Goethe, Buch des Unmuts, West-östlicher Divan

                                                                          

                            Dnia 30 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr  1 w Brwinowie im. Tadeusza Kościuszki miały miejsce uroczystości obchodzenia Roku Zbigniewa Herberta. W trakcie apelu wręczone zostały nagrody za osiągnięcia uczniów na polu nauk humanistycznych tj. konkursów filozoficznych: wewnątrzszkolnego i  zewnątrzszkolnego.
                            Po otwarciu uroczystości przez P. Dyrektor Annę Kurman głos zabrał nauczyciel filozofii P. Tymoteusz Zawadzki. Była to okazja także do refleksji nad miejscem filozofii w szkole dziś i rozdania nagród co poprzedziło omówienie historyczne dziejów edukacji filozoficznej.
                            O trudach filozofowania opowiedział zdobywca dubletu - uczeń Kamil Krzemiński - zwycięzca pierwszego etapu konkursu filozoficznego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Przy tej okazji podzielił się refleksją odnośnie trudu jaki niesie ze sobą filozofowanie, po czym nastąpiło rozdanie nagród konkursu wewnątrzszkolnego,  którego współorganizatorami byli pedagodzy: Pani Iwona Artowicz oraz Pan Tymoteusz Zawadzki.
                             Końcowe rozważania poświęcone zostały próbie usystematyzowania relacji zajęć z etyki do zajęć z religii. Stanowisko, które zostało wystosowane zdaje się godzić interesy "przedmiotowców" spod obu chorągwi albowiem prawdę mówiąc, to zajęcia winny być w toku edukacji jedne i drugie. Za sprawą smutnego nieporozumienia można jeszcze twierdzić  inaczej, co byłoby już na pewno niemożliwe gdyby zajęcia z filozofii w szkole tzw. średniej wróciły w tok edukacji jak to miało miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym.
                            Miłą niespodzianką była aktywność dzieci z klasy trzeciej Pani Ewy Pruskiej. Co ciekawe, zajęcia tam miały miejsce w ramach projektu "Krzewienie Filozofii"  prowadzone przez Pana Tymoteusza Zawadzkiego. I  widać skutki. Przy pytaniu do publiczności o działy filozofii jedynie one orientowały się w temacie. Wnioski, które się nasuwają wskazują, iż nie pozostaje nic innego jak oddolna inicjatywa tak niezastąpiona w czasach pozytywizmu lecz to tyczy się dzieci młodszych. Co do starszych, to liczyć pozostaje na szlachetne wyjątki, jednostki, które  ta trudna tematyka filozoficzna zajmie.

            GALERIA

          • „Złap mnie na czymś dobrym”

            Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że Rada Rodziców ogłosiła konkurs  „Złap mnie na czymś dobrym”. Chodziło w nim o to, aby każda klasa dbała o dobre zachowanie na lekcjach i zdobywała za to punkty. Dla najlepszych ufundowano nagrodę.

            Na początku na wygranej zależało w szczególności dziewczynom , potem zauważyłyśmy, że poprawia się zachowanie chłopców. Co tydzień sprawdzaliśmy średnią ocen uzyskanych przez innych uczniów i byliśmy coraz bardziej zaangażowani. Wreszcie w marcu okazało się, że wygraliśmy I etap. W nagrodę bawiliśmy się i uczyliśmy się w miasteczku  rowerowym w Warszawie.

            W II etapie też bardzo staraliśmy się. I warto było! Ponownie byliśmy najlepsi. 8 i 9 maja pojechaliśmy na dwudniową wycieczkę  autokarową.

            Na początku obejrzeliśmy budynki Łódzkiej Manufaktury, w których dawniej znajdował się kompleks włókienniczy. Następnie kilka godzin spędziliśmy w Centrum Nauki i Techniki. Byliśmy na trójwymiarowym pokazie w kinie sferycznym. Dużo dowiedzieliśmy się o przetwarzaniu energii. Dzięki nowoczesnym technikom ożywialiśmy urządzenia dawnej elektrowni. Poznawaliśmy rzeczywistość poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty.

            Po południu spacerowaliśmy po pięknym Ogrodzie Botanicznym. Wieczorem miło spędziliśmy czas przy ognisku.

            Drugiego dnia obejrzeliśmy mury i wieże średniowiecznego zamku w Kole oraz zamek arcybiskupów gnieźnieńskich w Uniejowie. Niesamowitą atrakcją był dla nas pobyt w uniejowskich basenach termalnych. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i jeszcze bardziej zintegrowani. Nadal staramy się zachowywać dobrze.

                                                                Maja Jaszczyk i Natalia Tomaszewska 

                                                                                    Klasa 5 A

            GALERIA

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Brwinowie
      • Tel. kom. 797 945 936 Tel.: 22 729 59 60 Numery wewnętrzne: 60 - sekretariat, 65 - Kadry,kierownik gospodarczy, 63 -Pokój nauczycielski, 69 - Portiernia, 72 - Kierownik stołówki, 73 - Pielęgniarka, 76 – Pedagog, psycholog tel. kom. 798 705 853, 101 - Oddział przedszkolny, 105 lub 106 - Świetlica szkolna, 141 - nauczyciele w-f (hala sportowa),
      • 05-840 Brwinów ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 Poland
      • Anna Baecker - dyrektor
      • Bożena Kruszewska - wicedyrektor
      • Bożena Gubernat-Maciszewska - wicedyrektor
      • Joanna Pieczko-wicedyrektor
      • Godziny pracy sekretariatu. Obsługa interesantów: Od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00 - 16:00 Piątek - nieczynne. Dzień wewnętrzny
      • Przyjmowanie opłat za obiady. Od poniedziałku do czwartku w godzinach 7:00 - 11:00 oraz 14:00 - 15:00 Piątek - nieczynne. Dzień wewnętrzny
      • https://www.facebook.com/profile.php?id=100063645758136
    • Logowanie