15. października - dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki
Dzisiejszy dzień spędziliśmy z patronem naszej szkoły – Tadeuszem Kościuszką. Dowiedzieliśmy się o wielkich czynach i niezwykłych momentach z życia tego niezwykłego bohatera. Z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki przygotowaliśmy gazetkę w holu głównym. Znajdziecie tam wiele ciekawostek i opowiadanie, które przybliży Wam postać człowieka, który wpływał na dzieje Polski i świata.
Uczniowie klasy III a
Oddział przedszkolny
„Atrakcyjny październik”
Grupa O„C” zapoznała się z tajnikami sztuki teatralnej. Zerówkowicze wiedzą co to jest teatr, kurtyna, aktor-widz, scena….. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały pacynkowe przedstawienie pt. „Czerwony kapturek”.
Następnie odbyła się wycieczka do teatru Syrena na barwną i widowiskową sztukę pt. „Królowa Śniegu”.
Kolejnego dnia obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, podczas którego „mali artyści” zamienili się w aktorów, recytując wiersze, tańcząc i śpiewając piosenki.
To nasz pierwszy ale nie ostatni występ! Już zaczęliśmy przygotowania do utworu J. Brzechwy pt. „Na straganie…”.
Hala sportowa - zasady użytkowania przez szkołę
Informujemy, że od dnia 1 września 2017 r., zarządzanie halą sportową należy do zadań Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie (GOK).
Zasady współkorzystania z hali sportowej przez GOK oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Brwinowie (Szkołę) zostały zawarte w załączniku nr 1 do umowy operatorskiej zawartej pomiędzy Gminą Brwinów a GOK w dniu 31.08.2017 r.
Do najważniejszych zasad należą wymienione poniżej:
- Szkoła ma prawo korzystać z hali sportowej w dni nauki szkolnej w godz. 8.00-16.00 (zajęcia szkolne).
- Do końca września każdego roku szkolnego pomiędzy Dyrektorem GOK a Dyrektorem Szkoły będzie uzgadniany terminarz wydarzeń szkolnych organizowanych w dni wolne od nauki lub w dni nauki szkolnej po godz. 16.00 oraz imprez organizowanych przez GOK w dni nauki szkolnej w godz. 8.00-16.00.
W sytuacji istnienia potrzeby zorganizowania uroczystości/imprezy nie przewidzianej w w/w terminarzu, Dyrektor GOK i Dyrektor Szkoły będą ustalali godziny i dzień na bieżąco. - Do wyłącznej dyspozycji szkoły zostały oddane następujące pomieszczenia:
- pokój nauczycieli w-f,
- magazyn na szkolny sprzęt sportowy (zlokalizowany pod trybunami).
- W czasie zajęć szkolnych szkoła korzysta również z:
- holu, korytarzy, szatni, toalet, sali fitness i trybun,
- sprzętu sportowego z głównego magazynu (zlokalizowany obok trybun),
- sprzętu do udzielania pierwszej pomocy (apteczka i przenośne rozkładane łóżko) dostępnego w szatni ogólnodostępnej znajdującej się przy wejściu do hali.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2017/2018
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
Informuję, że w roku szkolnym 2017/2018 następujące dni będą dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:
- 18 kwietnia 2018 r.,
- 19 kwietnia 2018 r.,
- 20 kwietnia 2018 r.,
- 30 kwietnia 2018 r.,
- 4 maja 2018 r.,
- 1 czerwca 2018 r.,
oraz 2 dni w terminie rekolekcji wielkopostnych.
Przyzpominam, że dzień 2 maja 2018 r. został odpracowany w sobotę 9 września 2017 r.
Anna Kurman
dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie
Konkursy przedmiotowe 2017/2018
Programy merytoryczne konkursów przedmiotowych 2017/2018 (gimnazjum)
Programy merytoryczne konkursów przedmiotowych 2017/2018 (szkoła podstawowa)
Regulamin konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów i klas gimnazjalnych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018.
WYCIECZKA KLASY 0b do PIEKARNII
20.09.2017r. dzieci z klasy 0b były na wycieczce w piekarni Państwa Roguskich w Brwinowie. Do piekarni weszliśmy tylnym wejściem, przeznaczonym dla pracowników. Powitała nas tam żona właściciela piekarni Pani Małgosia Roguska oraz piękny zapach świeżego pieczywa. Najpierw pokazano nam miejsce, gdzie mogliśmy położyć nasze kurtki, ponieważ wewnątrz było bardzo gorąco, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie piekarni.
Na początku weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Nasz przewodnik - właścicielka oraz pracownicy piekarni dokładnie opowiedzieli nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się tam z kolejnymi etapami wypieku chleba. W pierwszej kolejności obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na biały chleb. Następnie dzieci zobaczyły, jak gotowe ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej, a stamtąd do innej, kształtem przypominającej ślimaka. Gotowe, ukształtowane bochenki pracownicy w białych ubraniach wkładali do obsypanych mąką foremek, które następnie ustawiali na specjalnym ,,piętrowym” wózku.
W trakcie obserwacji dzieci dowiedziały się, że chleb ciemny rośnie, gdy doda się do ciasta drożdże, natomiast biały na własnym zakwasie. Proces rośnięcia ciasta ma miejsce w specjalnym pomieszczeniu nazywanym ,,garownią”.
My mieliśmy szczęście, ponieważ trafiliśmy akurat na moment wyjmowania świeżo upieczonego chleba z pieca, z którego zrobiliśmy pyszne kanapeczki. Dzięki uprzejmości właściciela dzieci miały okazję spróbować gorącego chleba z chrupiącą skórką – tego smaku nie da się opisać!
Po degustacji pysznego chleba przeszliśmy do innego pomieszczenia, w którym wypiekane były bułki. Wchodząc tam, już od progu poczuliśmy ciepło i kuszący zapach wypieków. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach nowoczesne maszyny do formowania różnych rodzajów bułeczek oraz ogromny piekarnik. I znowu okazało się, że przyszliśmy w dobrym momencie – tuż przed wyjęciem pieczywa z pieca. Bułeczki i kajzerki wyglądały tak apetycznie i tak pięknie pachniały, że nikt nie odmówił, gdy pani Roguska zaproponowała, byśmy się nimi poczęstowali. Wiele z dzieci, nie mogąc oprzeć się takiej pokusie, od razu zabrało się za ich pałaszowanie.
Niestety, wszystko, co dobre kiedyś się kończy i nadszedł czas, gdy musieliśmy wracać do przedszkola.
Właścicielka piekarni – Pani Roguska obdarował dzieci różnymi słodkościami, ponieważ w tym dniu był dzień przedszkolaka.
Pięknie podziękowaliśmy naszej przewodniczce oraz załodze piekarni, dzięki którym mogliśmy zgłębić tajniki wypieku pieczywa. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka.
Oddział przedszkolny
Nareszcie zawitała słoneczna „Polska Złota Jesień” i mogliśmy wyruszyć na jej spotkanie. W parku i podczas spacerów grupa 0 „C” podziwiała jej różnobarwne kolory i rozpoznawała nazwy drzew. Do sali zawitały skarby jesieni, z których powstały piękne kompozycje z jesiennych darów. Oprócz jesiennego zachwytu dzieci odbyły bardzo ważną lekcję, praktycznie zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania się na ulicy. Utrwaliły zdobytą wiedzę podczas zajęć, rozpoznawały znaki drogowe, ćwiczyły prawidłowe przejście przez ulicę. Wszystko to odbyło się pod czujnym okiem Pani ze Straży Miejskiej w Brwinowie. Zerówkowicze w dowód wdzięczności za przekazane wiadomości wyrecytowały wiersz: „Czerwone światło stop, zielone światło…..
- Już jesień. Piękna! Nareszcie możemy czerpać energię ze słońca. Byliśmy na spacerze w parku. Przytulaliśmy się do drzew. Uśmiechaliśmy do wiewiórek i kolegów. Bawiliśmy się znakomicie, bo zabawa jest ważna! Zaczarowany berek, karuzela i wspinaczka na drabinki to znakomity sposób na rozpoczęcie miłego dnia w szkole. Tego Wam życzymy :)Szczęśliwi uczniowie klasy III a
Od dnia 11.09.2017 r. z powodu budowy ronda w pasie drogowym drogi powiatowej nr DP 3112W (ulica Promyka) w miejscowości Moszna gmina Brwinów przystanek Moszna I (wieś) na linii B4 i B10 nie będzie obsługiwany do odwołania.
Po raz trzeci pojechaliśmy na Starówkę, aby uczcić 64 rocznicę jej odbudowy. Tym razem przenieśliśmy się w lata 60-te. Stare Miasto było wtedy w rozkwicie, mieszkańcy miło spędzali czas w cieniu kamieniczek. Nasz żywy obraz pokazuje właśnie ten czas.
Ewa Bukowska
Link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/0B2M_3vlp-GLBLVB1R3hrenh5eWs
Link do filmików:
1: https://www.youtube.com/watch?v=rUuDZx-uvm0
Dzień otwartej hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Brwinowie
Finis coronat opus. W sobotę, 9 września 2017 r. mieszkańcy Brwinowa mogli podziwiać długo oczekiwaną halę sportową. To pierwsza na Mazowszu hala sportowa wykonana w technologii pasywnej. Dzień otwartej hali był jednym z punktów programu w ramach obchodów Dni Brwinowa.
Zwiedzanie obiektu zostało poprzedzone spotkaniem podsumowującym prace nad budową hali. Wydarzenie miało miejsce dnia 1 września. Zebranych przywitała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Anna Kurman. Przybyło wielu znamienitych gości, bez których ta piękna hala zapewne nie powstałaby. Goście honorowi, jak na obiekt sportowy przystało, byli wprowadzani na boisko przez młodych sportowców – uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.
Nowo powstały obiekt, zgodnie z polską tradycją został poświęcony, po czym głos zabrały osoby najbardziej zaangażowane w powstanie hali. Następnie Burmistrz wręczył 17 okolicznościowych statuetek. Wśród obdarowanych była Pani Dyrektor Anna Kurman oraz Pani Agnieszka Rudzińska – wieloletnia przewodnicząca Rady Rodziców.
Pan Burmistrz A. Kosiński zapalił symboliczny znicz olimpijski i rozpoczął część aktywną spotkania. Na parkiet weszła Dyrektor Ośrodka Kultury Anna Sobczak i zaprezentowała możliwe sposoby wykorzystania hali sportowej. Można było podziwiać tancerzy, piłkarza, koszykarzy, akrobatów, młodych alpinistów prezentujących się na ścianie wspinaczkowej. Pokaz aktywny zakończyła musztra paradna wojsk napoleońskich, utrzymana w tonie nieco żartobliwym.
Po niezmiernie interesujących pokazach sportowych wszyscy goście udali się na zwiedzanie imponującego obiektu sportowego. Wielu z nich także wpisało się do księgi pamiątkowej.
Dzień otwartej hali sportowej w dniu 9 września stanowił doskonałą okazję do poprawienia kondycji fizycznej. Tłumnie przybyli brwinowianie mogli bowiem skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego: Arkadiusza Janiszka, Tomasza Marchalewskiego, Katarzyny Gaszewskiej, Doroty Dorosz, Krzysztofa Krakowskiego i Huberta Rdesta. Halę podzielono na kilka sektorów. W jednej części można było sprawdzić swoje umiejętności siatkarskie, w innej – koszykarskie. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak ściana wspinaczkowa. Rodzice, którzy przybyli z dziećmi mówili, że nareszcie doczekali się tego typu atrakcji w Brwinowie.
Ćwiczenia sportowe były przerywane treningowymi pokazami. Na płycie boiska hali mogliśmy podziwiać młodych szermierzy z Grodziskiego Klubu Szermierczego, tancerzy tańca nowoczesnego i tradycyjnego ze szkoły tańca „Jaremi” oraz młode gimnastyczki z klubu gimnastycznego „Kaja”. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po pokazach można było porozmawiać z młodymi artystami i otrzymać ulotki informacyjne dotyczące zajęć z interesującej nas dyscypliny.
Na boisku na zewnątrz budynku odbywał się mecz ligowy KS Teresin- BKS Naprzód Brwinów oraz trwał pokaz treningowy szkółki piłkarskiej „Legii”.
Gry, zabawy i treningi pokazowe odbywały się w godzinach: 10.30 – 14.00. Wiele osób chciało zostać jeszcze dłużej. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy Brwinowa będą mieli możliwość korzystania z hali sportowej po godzinie 16.00. Do godziny 16.00 hala będzie służyła uczniom Szkoły Podstawowej nr 1, a po zajęciach szkolnych będzie funkcjonowała jako centrum sportu. Zarządcą hali jest Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z hali! Niech to nasze wspólne dobro służy jak najlepiej całej lokalnej społeczności, gdyż jak wiadomo „w zdrowym ciele, zdrowy duch!”
Zebrania z rodzicami
Szanowni Państwo,
Zapraszamy na pierwsze w roku szkolnym 2017/2018 zebrania, które odbędą się wg następującego harmonogramu:
12 września 2017 r. (wtorek):
- godz. 17.00 - oddziały przedszkolne
- godz. 17.00 - klasy I-III szkoły podstawowej14 września 2017 r. (czwartek):
- godz. 17.00 - klasy IV-VI szkoły podstawowej
- godz. 18.00 - klasy VII szkoły podstawowej i klasy II-III gimnazjum
„ŚLADY NA STARÓWCE”
PROJEKT EDUKACJI KULTURALNEJ
Od początku marca 2017r. grupka uczniów naszego gimnazjum pod opieką Pań: Bogusi Niemirowskiej i Ewy Bukowskiej, uczestniczy w warszawskim projekcie „Ślady na Starówce”. Młodzież najpierw zapoznała się z historią odbudowy Starego Miasta, przygotowała stroje i dekoracje.
W końcu udało się zorganizować serię żywych obrazów na bazie zdjęć ukazujących Starówkę w latach 40-tych po wojnie i w latach 50-tych.
Pierwszy happening odbył się jeszcze przed wakacjami – 17 czerwca. Wtedy głównym naszym celem było pokazanie procesu odbudowy murów zniszczonych wojną kamieniczek. Do współpracy zaprosiliśmy też dzieci z podstawówki.
Kolejny etap – malowanie i upiększanie budynków oraz powrót do życia mieszkańców Warszawy – ukazaliśmy podczas następnego „żywego obrazu” – 26 sierpnia.
Na ostatnie spotkanie zapraszamy do Warszawy na skwer Hoovera 16 września w godz. 12-16.
Ewa Bukowska
Zdjęcia nr 1 – z 17 czerwca
Zdjęcia nr 2 – z 26 sierpnia
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Komunikat o wyłączeniu z użytkowania boiska do gry w piłkę nożną
Szanowni Państwo,
ze względu na trwające prace budowlane i warunki atmosferyczne (silne podmuchy wiatru, które powodują przewracanie się ogrodzenia zabezpieczającego plac budowy na płytę boiska) od dnia 13 czerwca 2017 r. do odwołania zostaje wyłączone z użytkowania przez szkołę i innych użytkowników boisko do gry w piłkę nożną.Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 19 czerwca klasę IIIa ponownie odwiedziła dr Magdalena Witek z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. W ubiegłym roku prowadziła lekcję o motylach, a tym razem opowiadała o mrówkach. Dzieci dowiedziały się między innymi gdzie można spotkać mrówki, z jakich materiałów budują swoje gniazda, jak są zbudowane i czym się żywią. Dla wielu niespodzianką była wiadomość, że niektóre gatunki mrówek mogą mieć w gnieździe więcej niż jedną królową, oraz że są mrówki, które mają żądło. Mnóstwo emocji wzbudziło oglądanie przyniesionych przez panią Magdę żywych okazów,
a zwłaszcza gmachówek, które są największymi mrówkami żyjącymi w Polsce. Lekcję zakończyły zabawy pomagające zrozumieć w jaki sposób mrówki poznają świat i porozumiewają się ze sobą
za pomocą zmysłów węchu i dotyku.
Przedstawienie teatralne o zdrowym odżywianiu
Uczennice klas V, które uczęszczają na dodatkowe zajęcia w ramach koła teatralnego, przygotowały przedstawianie dla dzieci z zerówek. Występ poświęcony został zdrowemu odżywianiu, które w bieżącym roku szkolnym stało się jednym z priorytetów brwinowskiej Jedynki. Piątoklasistki zaprezentowały najmłodszym opowieść o Marlence, która swoje niezdrowe nawyki zamieniła na dietę bogatą w warzywa i owoce, a także polubiła aktywność fizyczną. Działania podejmowane przez uczniów i nauczycieli z naszej szkoły udowadniają, iż do zdrowego odżywiania można zachęcać w różnoraki sposób, także poprzez zabawne przedstawienia
Archiwum Aktualności