Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2016 r.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku na pamiątkę wydarzeń z 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) zginęło pięcioro studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowano w Polsce 11 lat temu. W naszej szkole obchodziliśmy ten szczególny dzień 26 lutego.
A wydarzyło się tego dnia bardzo wiele. Świętowanie zaczęliśmy o 9.00 od wysłuchania słowa wstępnego pani Dyrektor Anny Kurman. Pani Dyrektor, jak na historyka przystało, opowiedziała o historii Dnia Języka Ojczystego oraz o wyjątkowym charakterze naszej szkoły, w której od lat kultywowane są takie wartości jak wielokulturowość, czy otwartość na inne języki. Pani Dyrektor przywitała także naszego znakomitego gościa – panią Martę Choroszczyńską – konsultantkę ds. języka polskiego w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Pierwszym punktem naszego programu było spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego w związku z 10. rocznicą jego śmierci. Jedna z uczennic Gimnazjum zapoznała publiczność z życiem i twórczością poety. Twórczością, która jest bliska osobom w każdym wieku. Utwory poety recytowały zarówno dzieci z oddziału przedszkolnego, jak i gimnazjalistki.
W związku z realizacją priorytetu naszej szkoły „Podniesienie kultury słowa poprzez rozwój czytelnictwa i dbałość o poprawność językową nie tylko na lekcjach języka polskiego”, uruchomiliśmy Dyskusyjny Klub Edukacyjny. Celem naszego Klubu jest poznawanie ciekawych książek oraz uczestnictwo w spotkaniach z autorami książek. Nasza Szkoła może się pochwalić wybitnym autorem-podróżnikiem, a równocześnie nauczycielem religii, panem Krzysztofem Michalakiem. Pan Krzysztof jest autorem książki „Z bumerangiem dookoła świata”. Prezentacją swojej podróży, pamiątek, slajdów uświetnił obchody Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie słuchali z ogromnym zainteresowaniem, jak Pan Krzysztof opowiadał o „zdobywaniu” kolejnych kontynentów na...rowerze! Pokazał najważniejszą dla uczniów rzecz, a mianowicie to, iż warto mieć marzenia oraz je spełniać. Kolejne spotkania z autorami książek wznawiamy już w kwietniu.
Ogromne poruszenie wywołał konkurs „Wiem wszystko o języku polskim”. W konkursie brali udział wspólnie uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Ciekawym rozwiązaniem było połączenie uczniów w drużyny A, B i C. Turniej składał się z trzech tur. W każdej było po 6 zadań. Dodatkowo w dwóch pierwszych turach mieliśmy możliwość poznania Błyskawicznych Dziejów Polszczyzny, a w trzeciej posłuchaliśmy wyników sondy na temat wiedzy o języku przeprowadzonej wśród dzieci z oddziału przedszkolnego. Największe emocje wzbudzało rozwiązywanie rebusów i krzyżówek. Uczniowie musieli także zmierzyć się z „łamańcami językowymi”. Całej rywalizacji wtórował gorący doping publiczności. Oczywiście nie bez znaczenia była osoba prowadząca, nasz pedagog, artysta kabaretowy, a przede wszystkim wielki przyjaciel młodzieży pan Michał Bańka. Szanowne jury złożone z wybitnych specjalistek z dziedziny językoznawstwa, a równocześnie naszych najlepszych polonistek miało trudną pracę, bo walka była niezwykle wyrównana. Ostatecznie cały turniej wygrała drużyna złożona z przedstawicieli klas A. Wszyscy uczestnicy otrzymali, dzięki hojności Rady Rodziców, nagrody książkowe oraz inne przydatne drobiazgi.
Po emocjach związanych z turniejem przyszedł czas na występy artystów z naszej Szkoły. Jako pierwsi wystąpili najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego przygotowani przez panią Elżbietę Szumiło-Żak. Wystawili inscenizację „Literkowe abecadło”. Słowo poetyckie na temat języka ojczystego przedstawiły Alicja Gajownik, Natalia Mączyńska i Jagoda Matoga z Gimnazjum. Na zakończenie mieliśmy przyjemność poznać skecze przygotowane przez szkolny Kabaret. Uśmialiśmy się do łez!
W trakcie trwania Dnia Języka Ojczystego ogłosiliśmy wyniki konkursu na najciekawszy plakat ilustrujący neologizm. Każda z klas losowała neologizm, który następnie opracowywała na zajęciach artystycznych z panią Bogumiłą Niemirowską. Wszystkie plakaty były bardzo starannie i ciekawie wykonane. Nauczyciele głosujący mieli ogromny problem, który plakat wybrać. Ostatecznie wygrały następujące klasy: ze szkoły podstawowej klasa IV B z plakatem ilustrującym „kokoning” (wychowawczyni pani Tereska Traczyk), a z gimnazjum klasa III B pokazująca „nomofobię” (wychowawczyni pani Dagmara Dukielska). Wyróżniono także pracę klasy II B ilustrującą „ortoreksję” (wychowawczyni pani Małgorzata Korpal). Zwycięskie klasy IV B SP i III B Gim. otrzymały w prezencie od Rady Rodziców po 400 zł na bilety do kina dla wszystkich. Wszystkie plakaty można było podziwiać w holu głównym.
W holu głównym zamieszczono także przepiękną wystawę ekoliterek przygotowaną przez dzieci z klasy I E SP pod kierunkiem pani Barbary Zieńko.
Równolegle do uroczystości odbywających się w holu głównym Szkoły, w sali gimnastycznej odbywał się teleturniej dla klas I-III Szkoły Podstawowej pt. „Mądra główka, piękne słówka – makówka”. Teleturniej wraz z poprzedzającym występem teatralnym poprowadził Teatr Jo Art Show pod kierownictwem pani Joanny Stanowskiej. Teatr wraz z teleturniejem mógł się odbyć tylko dzięki hojności Rady Rodziców. Jeszcze raz dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc i wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Dzieci bawiły sie wyśmienicie. Wszystkie dostały drobne upominki i dyplomy.
Wszystko, co dobre, szybko sie kończy. Nasza uroczystość około południa dobiegła końca. Cieszymy się, że mogliśmy trochę lepiej poznać nasz język. Dziękujemy paniom Polonistkom za przygotowanie wszystkich atrakcji, a Uczniom za przybycie i dobrą zabawę. Mamy nadzieję, że spotkamy się znowu za rok, aby świętować kolejny Dzień Języka Ojczystego!
GALERIA ZDJĘĆ