Innowacja
„Żyjmy zdrowo, kolorowo.”
Klasy I-III szkoły podstawowej
Zdrowie dorosłego człowieka w znacznej mierze zależy od prawidłowego rozwoju fizycznego w okresie młodzieńczym, dlatego profilaktyka zdrowia dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna.
Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to czas przyswajania przez dzieci zwyczajów i sposobów zachowań. Główną odpowiedzialność za ich odżywianie ponosi środowisko rodzinne. Badania dowodzą, że dzieci, które spożywają co najmniej jeden główny posiłek tradycyjnie, a więc „w rodzinie”, mają zmniejszone ryzyko otyłości i lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne. Z drugiej jednak strony, my dorośli, mniej lub bardziej świadomie, popełniamy mnóstwo błędów w zakresie żywienia, a dzieci powielają nasze, nie zawsze pozytywne, sposoby zachowań, w tym jedzenioholizm, a więc kompulsywne „zajadanie”.
A jest się czym martwić. Jak wynika z pierwszego badania przeprowadzonego wśród najmłodszych Polaków, co piąty uczeń szkoły podstawowej jest otyły lub ma nadwagę. W ramach projektu OLAF zbadano prawie 17,5 tys. dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Okazało się, że otyłość i nadwaga dotyczy 18 % chłopców i 14 % dziewcząt. Najwięcej otyłych dzieci jest w województwie mazowieckim. Projekt ukazał, iż co czwarty nastolatek podjada w nocy. Tyle samo rezygnuje z pierwszego śniadania.
Chcemy zmienić nawyki młodego pokolenia. By uporać się z problemem, nie wystarczy jedna akcja, jak np. usunięcie ze sklepików niezdrowej żywności, to tylko jeden z czynników ryzyka, jeśli skupimy się wyłącznie na nim, będziemy skazani na porażkę. Potrzebne jest działanie wielostronne, i w rodzinie, i w szkole. Ważna jest praca nad zmianą stylu myślenia i trybu życia zarówno wśród dzieci, jak i rodziców.
Nasz program innowacji zakłada uświadomienie dzieciom i ich rodzicom, jak bardzo sposób odżywiania i aktywność fizyczna wpływają na zdrowie. Poprzez warsztaty, zabawy, lekcje prowadzone przez starszych kolegów uczniowie będą poznawać tajniki prawidłowego odżywiania. Wszystko to przy wsparciu rodziców, dla których przewidziano wykłady, spotkania ze specjalistami w zakresie żywienia dzieci. Systematyczna zaś kontrola wzrostu, wagi i indeksu masy ciała dzieci, prowadzona przez cały ich okres edukacji w Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie, pozwoli wychwycić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju fizycznym.
Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga
http://innowacjazs1.blox.pl/html i dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, uwagami na temat prezentowanych wydarzeń, akcji.
Ewa Pruska, Marta Skupio