II edycja kampanii "Pokonaj Noc"
Podziekowania za zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska w Milanówku
Schronisko w Milanówku im. Zofii i Romana Witkowskich serdecznie dziekuje Dyrekcji, Wychowawcom oraz Uczniom Zespołu nr 1 z Brwinowa.
Za zorganizowanie i przeprowadzanie zbiórki darów na rzecz małych mieszkańców milanowskiego schroniska.
List kpt. rez. inż. Józefa Bocheńskiego do Uczennic i Uczniów Zespołu szkół nr1 w Brwinowie
Relacja z przebiegu uroczystości posadzenia Dębów Katyńskich
W sobotę, 21 kwietnia br., przy pięknej, słonecznej pogodzie, w ogrodzie przy plebanii w Brwinowie oraz w naszej szkole odbyła się uroczystość posadzenia czterech Dębów Pamięci. Społeczność szkolna, mieszkańcy gminy, parafianie oraz zaproszeni goście uczcili Bohaterów Zbrodni Katyńskiej związanych osobiście lub poprzez rodziny z naszą gminą i parafią. Uhonorowani zostali kpt. Stanisław Leszek Frentzel, kpt. Stanisław Dembecki, mjr Józef Kozłowski. oraz kpt. Eugeniusz Wolański.
Uroczystość przebiegła zgodnie z planem, a dodatkowym wydarzeniem w trakcie jej trwania było udekorowanie Odznaką Honorową im. Krystyny Krahelskiej - Pamięci Powstania Warszawskiego, przyznawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Brwinowie Pani Anny Sawwidis, nauczycielek – Pani Dagmary Dukielskiej i Pani Beaty Woźniak. Odznakę przyznano również przyjacielowi naszej szkoły Panu majorowi Waldemarowi Kruszyńskiemu – Prezesowi warszawskiego oddziału Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Złotą Odznakę Honorową Towarzystwa Przyjaciół Warszawy otrzymał Burmistrz Gminy Brwinów Pan Arkadiusz Kosiński. Odznaki wręczyli: Pani Maria Marzena Grochowska – Prezes TPW i Pan Bernard Malinowski – Sekretarz Kapituły Odznaki.(więcej o odznace: Odznaka_Honorowa_im._Krystyny_Krahelskiej )
Po zakończeniu części oficjalnej, obejrzeniu inscenizacji zaprezentowanej przez Grupę Historyczną Zgrupowanie „Radosław” i wysłuchaniu „konferencji prasowej” nt. Zbrodni Katyńskiej w wykonaniu gimnazjalistów pod opieką Pana Marka Żwirskiego, goście mogli zwiedzić wystawę, na której zaprezentowaliśmy dokumenty, pamiątki, fotografie związane z upamiętnionymi oficerami i publikacje związane ze zbrodnią. Do wyłożonej w sali wystawienniczej Księgi Pamiątkowej mogli się wpisać wszyscy uczestnicy uroczystości.
Postanowiliśmy, że uroczystość nie będzie jednorazowym wydarzeniem, które za jakiś czas odejdzie w zapomnienie. Eksponaty zgromadzone na wystawie zostaną zachowane i dadzą początek tworzonej w szkole Szkolnej Izbie Pamięci.
Podziękowania
Szczególne podziękowania kierujemy do Rodzin Bohaterów uroczystości. Jesteśmy wdzięczni za przekazanie pamiątek, fotografii, dokumentów, publikacji i wspomnień o uhonorowanych oficerach, za udział w uroczystości i posadzenie dębów. Państwa obecność, ciepłe słowa i podziękowania nadały prawdziwy sens naszym działaniom upamiętniającym Bohaterów Zbrodni Katyńskiej i codziennej pracy wychowawczej, w której krzewienie patriotyzmu stanowi bardzo ważny element. Spotkanie z Państwem pokazało nam, jaką wartość dla historii narodowej ma zachowana i pielęgnowana pamięć o tragicznych losach przodków. Uroczystość z Państwa udziałem stała się również „żywą” lekcją, która pokazała, że historię tworzą przeżycia i doświadczenia rodzin.
Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji uroczystości:
Gminie Brwinów (m.in. za wykonanie druków promocyjnych, wypożyczenie zabytkowej więźniarki, przygotowanie tablic pamiątkowych i zgłoszenie do programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”),
Archiwum m. st. Warszawy i jego Ekspozyturze w Milanówku za nieodpłatnie udostępnienie skanów dokumentów oraz wypożyczenie gablot wystawienniczych,
Instytutowi Pamięci Narodowej za nieodpłatne przekazanie elektronicznej wersji wystawy „Zbrodnia Katyńska”,
Parafii św. Floriana w Brwinowie za udostępnienie miejsca do posadzenia trzech dębów i Mszę św. w intencji ofiar na Wschodzie,
Parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej za wypożyczenie banerów „Nieśmiertelniki” i „Okulary”,
Panu Stanisławowi Rumiankowi za wypożyczenie ze swoich prywatnych zbiorów elementów umundurowania,
Pani Elizie Dzwonkiewicz - Prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK - za udzielone wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy nadać uroczystości odpowiednią oprawę.
Dziękujemy również wszystkim gościom, którzy wzięli udział w uroczystości i tym, którzy wpisali się do Księgi Pamiątkowej.
Relacja zdjęciowa dostępna jest w albumie fotograficznym pod tytułem Dęby Katyńskie. Zapraszamy do obejrzenia.
Archiwum Aktualności