Wyniki Unihokeja Zdjęcia i wyniki
Warsztaty Tenis 10
Szkolenia, które przeprowadził Polski Związek Tenisowy. Odbyło się ono w dniach 16/17 listopada w halach sportowych w Nowej Wsi i Zaborowie. W dwudniowych warsztatach Tenis10 wzięli udział nauczyciele nauczania początkowego i wychowania fizycznego z Brwinowa, Podkowy Leśnej, Leszna, Zaborowa i Nowej Wsi.
Tym samym program Tenis 10 zawitał także do kilku mazowieckich szkół.
Z poważaniem
Waldemar Cecuła
Pożeracze Liter z klasy IIc SP
ALBUM : Pożeracze Liter
ANDRZEJKI 2013
ANDRZEJKI 2013
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na zabawę andrzejkową, która odbędzie się 29 listopada w naszej szkole. Podczas zabawy będziemy mogli sobie tradycyjnie powróżyć oraz potańczyć. Dodatkową atrakcją przewidzianą podczas imprezy będzie stoisko z drinkami, oczywiście, wyłącznie bezalkoholowymi J
Cały dochód, zebrany podczas zabawy pragniemy przeznaczyć na grupową adopcję uczniów z krajów afrykańskich. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie dzieci w naszym wieku mają możliwość darmowej nauki jak my, dlatego jeżeli jesteśmy w stanie choć trochę im pomóc, czujemy się zobowiązani to uczynić. Więcej ciekawych rzeczy dotyczących naszego przedsięwzięcia możecie się dowiedzieć pod linkiem:
http://www.misje.salezjanie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=22
ALBUM : Andrzejki 2013
Liczymy na wasze wsparcie i jeszcze raz zapraszamy do wspólnej zabawy!
95 Rocznica Odzyskania Niepodległości
Zbliża się 95 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas III SP przygotowali niezwykłą lekcję historii i okolicznościową gazetkę. Wszyscy uczniowie klas I – III wykonali również prace plastyczne do dekoracji szkolnego holu.
Andrzejki w Jedynce !!!
Niecodzienna lekcja chemii
31października 2013 uczniowie klas trzecich uczestniczyli w niecodziennej lekcji chemii. Zajęcia prowadził- znany już z pokazów podczas „Brwikonu” - Szalony Alchemik - Lucjan. Nietypowa forma zajęć zainteresowała uczniów. Szczególną atrakcją było prezentowane na żywo doświadczenie dotyczące procesu destylacji- trochę nie wyszło… ale tak to bywa z doświadczeniami chemicznymi. Pokaz urozmaiciła prezentacja multimedialna, która w bardzo obrazowy sposób ukazała zagadnienia związane z ropą naftową, jej przeróbką i zastosowaniem. Dzięki „lekcji z Orlenem” uczniowie mieli okazję w atrakcyjny sposób powtórzyć wiadomości o węglowodorach, które przez ostatni miesiąc były głównym tematem lekcji . Uświadomili sobie, iż ropa - zwyczajna na pozór substancja chemiczna - ma tak wszechstronnie zastosowania.
ALBUM ZDJĘĆ : Niecodzienna lekcja Chemii Zdjęcia
Spektakl : Święci zwyciężają
Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem nauczyciela religii pana Krzysztofa Michalaka, przygotowali przedstawienie pt.: Święci zwyciężają. Spektakl odbył się 31.10.2013 r. o godz. 10.00.
W przedstawieniu ukazano przerażającą rzeczywistość II wojny światowej i prześladowanie polskich patriotów przez komunistyczne władze po zakończeniu niemieckiej okupacji. W głównych bohaterów wcielili się: Aleksandra Wojnarowicz z kl. III b (zagrała Inkę), Mateusz Pruśniewski z kl. III b (wystąpił w roli rotmistrza Pileckiego) oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – pan Damian Marciniak (zagrał św. Maksymiliana Kolbe). Dzięki aktorom, którzy wzięli udział w całym przedsięwzięciu, publiczność mogła poznać losy niezwykłych ludzi, którzy oddali życie za Ojczyznę i za drugiego człowieka.
Spektakl składał się z krótkich scenek pokazujących poszczególne etapy działalności bohaterów. Scenki były przeplatane recytacją, układem tanecznym, śpiewem oraz motywem walki. Dobrze dobrana muzyka i pomysłowa scenografia dopełniły atrakcyjną formę. W szczególnie ciekawy sposób został zilustrowany moment wybuchu powstania warszawskiego. Spokój bawiących się na podwórku dzieci oraz ludzi wykonujących swoje codzienne zajęcia, został nagle przerwany przez spadające papierowe samoloty, które symbolizowały bombardowanie Warszawy.
W przygotowanie spektaklu było zaangażowanych ok. 40 osób. Widzownie nagrodzili ich ciężką pracę gromkimi brawami, świadczącymi o tym, że przedstawienie podobało się.
Marta Pawłowska
uczennica klasy III b gimnazjum
ALBUM : Święci Zwyciężają
Przedstawienie "Jesienna moda"
29.10.2013 klasa IIb z wych. J. Szelągowską wystawiła dla klas pierwszych i drugich przedstawienie "Jesienna moda".
Była to lekcja o stosownym ubieraniu się w jesienne, czesto deszczowe dni. Rekwizyty i kostiumy zwierząt uświetniły występ dzieci a "fotoreporterzy" klasowi rozbawili wszystkich. Czas ten wykorzystaliśmy na poznanie się. To była integracja klas młodszych.
Otrzęsiny 2013
Na Średniowiecznym Dworze
18.10.2013
Jak co roku klasy trzecie gimnazjum zorganizowały otrzęsiny, mające na celu udowodnić, iż pierwszoklasiści są godni miana uczniów naszej szkoły. Impreza odbyła się pod hasłem „Na Średniowiecznym Dworze”. Nad zabawą obieli patronat król wraz z królową.
Oczywiście wszyscy wierni kmiecie, za każdym razem, gdy król wraz z królową wstali, musieli oddawać im należyty hołd.
Podczas otrzęsin panował odpowiedni rygor, zgodny ze średniowiecznymi zasadami. Śmiałkowie, którzy odważyli się zakłócać porządek byli zakuwani w dyby i karani przez wszechobecnych katów.
Pierwszaki od razu na wejściu zostały podzielone klasami na dwie drużyny rycerskie – Niebieskich i Czerwonych. Do grup zostali także przydzieleni opiekunowie.
Od tej pory zaczęły się ich męki wywoływane trudem konkurencji. W niektórych z nich brali udział tylko przedstawiciele drużyn – czasami wszyscy. Klasy walczyły między sobą zdobywając punkty, mające zapewnić im zwycięstwo i przynieść chwałę.
Niekiedy musieli wytrzymywać tortury, innym razem – spróbować potrawy wprost ze średniowiecznego stołu. Odbył się także turnej rycerski i taniec „czarnej śmierci”.
Mimo iż drużyna Czerwonych prowadziła przez większość czasu, Niebiescy rozgromili konkurencje w na ostatniej prostej, wygrywając całą zabawę. Otrzymali oni dyplomy od Wielkiego Inkwizytora oraz zostali pasowani na uczniów przez Najdzielniejszego Rycerza. W nagrodę nie musieli odpowiadać na pytania dotyczące Indeksu Ksiąg Nakazanych – inni nie mieli tak dobrze!
Trzeba przyznać, że wszyscy z nowych rycerzy gimnazjum zasłużyli sobie na ich miano. Po niezwykle udanych otrzęsinach odbyła się dyskoteka, która zwieńczyła nakład pracy uczniów i nauczycieli.
Projekt "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły"
18 października 2013 r. Anna Kurman – dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Brwinowie i pani Edyta Lenart z Rady Rodziców wzięły udział w konferencji inaugurującej ogólnopolski projekt „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".
W projekcie biorą udział 1.034 publiczne szkoły i przedszkola z całej Polski, w tym 101 przedszkoli, 467 szkół podstawowych, 390 gimnazjów i 76 szkół ponadgimnazjalnych. Do projektu zostało zgłoszone Gimnazjum nr 1 im. Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
W grupie projektowej, tzw. 6 RUN będą pracować: przedstawiciele rodziców (R) –Agnieszka Rudzińska i Edyta Lenart, przedstawiciele uczniów (U) – Wojciech Nadzikiewicz i Aleksandra Kędzierska, przedstawiciele nauczycieli (N) – Anna Kurman
i Marta Skupio. Wszyscy, od listopada 2013 r. do czerwca 2014 r., będą brać udział w specjalnie dla nich przygotowanych szkoleniach:-
Szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli będą miały na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców
i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie do ich aktywnego w nim uczestnictwa. - Uczniowie wezmą udział w szkoleniach dotyczących m.in. uprawnień i sposobów działania samorządu uczniowskiego oraz zasad skutecznej współpracy z nauczycielami i dyrekcją oraz rodzicami.
- Dla rodziców odbędą się szkolenia z zakresu uprawnień rad rodziców, praw rodziców w szkole, dobrych praktyk działań rodziców w przestrzeni szkolnej oraz zasad skutecznej współpracy z dyrekcją.
Po zakończeniu szkoleń, zespoły zostaną zaproszone na dwa warsztaty, które będą służyły zaprojektowaniu i wdrożeniu działań, ułatwiających współpracę i większe uczestnictwo rodziców i uczniów w życiu szkoły. Warsztaty realizowane będą w 2014 roku.
Wspólna praca rodziców, uczniów i nauczycieli w trakcie warsztatów oraz poza nimi na terenie szkoły zaowocuje opracowaniem indywidualnego, przygotowanego na miarę potrzeb, szkolnego programu współpracy.
W ramach projektu uruchomione zostaną również dwa internetowe portale edukacyjne dla uczniów i rodziców. Będą one upowszechniały efekty realizacji projektu, przekazując wszystkim zainteresowanym wiedzę dotyczącą pojęcia współpracy
w środowisku szkolnym.„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły" to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze. Przez cały okres trwania projektu jego działania opiniować będzie Społeczny Komitet Doradczy, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele organizacji pozarządowych, federacji, organizacji, portali edukacyjnych, mediów i innych instytucji. Do współpracy zaproszeni zostaną także przedstawiciele Forum Rodziców oraz przedstawiciele Koalicji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Samorządów Uczniowskich.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie
i wdrożenie modelowych rozwiązań, zaakceptowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wdrożenie modelowych programów współpracy w uczestniczących w projekcie szkołach i przedszkolach ma w dalszej perspektywie zainspirować środowiska szkolne i przedszkolne w całym kraju do wdrażania dobrych praktyk w tym zakresie w swoich placówkach. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły i przedszkola, niwelowanie barier we wzajemnym komunikowaniu się oraz poszanowanie oczekiwań każdej z grup.Projekt, którego wartość wynosi 8.423.995, 24 zł, rozpoczął się w marcu br. i potrwa do końca lutego 2015 roku. Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty.
Więcej informacji o projekcie na stronie:
-
Szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli będą miały na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Uroczystość ślubowania klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum uświetnili swoją obecnością znakomici goście: ks. komandor Janusz Bąk – kapelan organizacji kombatanckich; mjr Waldemar Kruszyński – Prezes Warszawskiego Oddziału Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”; państwo Beata Tomecka i Bernard Malinowski – przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy; ppłk Damian Matysiak – reprezentant Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych; pan Arkadiusz Kosiński – burmistrz Gminy Brwinów; pani Agnieszka Rudzińska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz licznie przybyli rodzice uczniów klas pierwszych. Dyrektor Anna Kurman powitała przybyłych gości, a mjr Waldemar Kruszyński odczytał list od Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta. Pan Sekretarz zwrócił uwagę, że: „Odbywające się dzisiaj ślubowanie uczniów klas pierwszych brwinowskiej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki i Gimnazjum Nr 1 im. Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” jest uroczystością szczególnego charakteru i znaczenia. Patroni bowiem obu szkół to symbole systemu wartości ponadczasowych, patriotyzmu najwyższej próby w obu jego odmianach – patriotyzmu z bronią w ręku i patriotyzmu służby obywatelskiej. Zarówno przecież Tadeusz Kościuszko, żołnierze Armii Krajowej, jak i żołnierze „WiN” (kontynuujący tradycje AK) to wzorce osobowe ofiarności, uporu i niezłomności, wierności Rzeczypospolitej w dniach jej najcięższej próby aż do ofiary z własnego życia”.
Wypowiedziane z wielkim przejęciem roty ślubowania, dają pewność, że dzień 14 października 2013 roku zapadnie w pamięć wszystkich uczniów klas pierwszych. Aktu ślubowania dopełniło pasowanie pierwszaków wielkim ołówkiem oraz wręczenie pamiątkowych tarcz - ufundowanych przez Radę Rodziców.
OGŁOSZENIE DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 W BRWINOWIE
Zgodnie z pkt. 5 „Regulaminu korzystania
z kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół Nr 1 w Brwinowie”
informuję,że od dnia 1 listopada 2013 r.
do odwołania,zawieszamy udostępnianie wszystkich boisk w soboty i w niedziele.
Podziękowania !!!
O Festynie w Zespole Szkół Nr 1 w Brwinowie
W dniu 5 października w Zespole Szkół Nr 1 w Brwinowie odbył się Festyn Rodzinny „Bezpieczeństwo ważna rzecz”. Celem festynu była edukacja rodziców i dzieci poprzez wspólną zabawę oraz pozyskanie funduszy na zakup szafek dla dzieci z naszej szkoły.
Festyn rozpoczęliśmy o godzinie 12:00, lecz już wcześniej dużo się działo. Nasz Łoś super KTOŚ, z grupką dzieci poszedł do Centrum Miasta zapraszać na naszą imprezę - rozdawał ulotki i drobne prezenty.
Na zewnątrz budynku szkoły za niewielką opłatą można było skosztować kiełbasy i kaszanki z grilla, grochówki, żurku, smalcu z chlebem i ogórkiem. Wspaniałe ciasta, sałatki, pop-corn i wata cukrowa i pyszne napoje kusiły uczestników.
Było wiele atrakcji dla dużych i małych:
Jednostka Strzelecka 1025 Rozpoznania z Pruszkowa zaprezentowała musztrę oraz pokaz odbijania i przeszukiwania zakładników. Ponadto przez cały festyn funkcjonowało ich stanowisko. Można było na nim np. z bliska obejrzeć broń i umundurowanie.
Inną atrakcją był pokaz wozu strażackiego i policyjnego, a Panowie ze Straży Miejskiej sprawdzali rowery i poprowadzili slalom. Dzieci uczestniczyły także w szkoleniu z bezpiecznego internetu oraz w różnego rodzaju grach i zabawach. Dla wszystkich przygotowano pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Można było ulepić coś z gliny i pomalować znaki drogowe. Było wiele konkursów z nagrodami, a pokaz mody odblaskowej - w wykonaniu uczniów ze szkoły - uświetnił całą imprezę. Jednak największym powodzeniem cieszył się konkurs: rzut piłeczką do znaku drogowego.
Brawa dla Wszystkich i podziękowania za pomoc.
Rada Rodziców
Lekcja bezpieczeństwa z panią Dorotą Stalińską
W dniach 1 i 2 października 2013 w naszej szkole gościliśmy panią Dorotę Stalińską, która przeprowadziła zajęcia w ramach projektu „Bezpieczna Jedynka – poprawa bezpieczeństwa w Zespole Szkół Nr 1 w Brwinowie”. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. „Lekcje bezpieczeństwa” przeprowadzone przez panią Dorotę Stalińską zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą w konkursach dotyczących bezpiecznego zachowania w czasie korzystania z pobocza drogi, jazdy na rowerze. Obejrzany przez uczniów film pokazał, jak ważne są dla pieszych ( zwłaszcza przemieszczających się nocą) odblaski umieszczone w odpowiednich miejscach na odzieży zewnętrznej. Każdy z uczniów dostał pakiet odblaskowy pieszego i rowerzysty z instrukcją naklejania.
Uwaga !!! J.Hiszpański projekt "Wiedza kluczem do przyszłości"
Lekcje j.hiszpańskiego zostają przeniesione na piątek na godzinę 13.30.
"Umiem coraz więcej" projekt dla klas I-III
Basen - Ogłoszenie
Od 1 października 2013 roku kontynuujemy zajęcia na basenie w Pruszkowie.
Zajęcia odbywać siębędą w każdy wtorek, wyjazd spod szkoły o godz. 15.15, powrót ok. godz. 18.00.
Całkowity koszt zajęć pokrywają rodzice.
Kontakt: p. Agnieszka Zielińska tel: 501-311-688 p. Tomasz Marchalewski tel: 698-654-572
Zapraszamy do realizowanego w naszej szkole projektu Szkolnych Kas Oszczędności.
SKO skierowane jest do uczniów w wieku 6-13 lat.
Szkolne Kasy Oszczędności to największy i najstarszy w Polsce program edukacji finansowej. Jego historia sięga jeszcze lat 20-tych ubiegłego wieku.
Dzięki udziale w programie uczniowie nabywają wiedzę poprzez zabawę:
-uczą się zarządzania finansami osobistymi
-wyrabiają w sobie nawyk świadomego oszczędzania
-zdobywają wiedzę na temat oszczędzania i roli pieniądza we współczesnym świecie
-nabywają praktyczne umiejętności z zakresu korzystania z usług bankowych.
Warunkiem przystąpienia jest przekazanie na ręce Opiekuna SKO Pani Ewy Pruskiej lub Pani Lucyny Foryś podpisanego przez rodzica lub opiekuna oświadczenia znajdującego się na ostatniej stronie ulotki SKO Konto dla ucznia.
Uczeń otrzymuje list powitalny i potwierdzenie otwarcia konta SKO, które umożliwia logowanie do pierwszego w Polsce i prawdopodobnie na świecie serwisu bankowości internetowej dla najmłodszych – animowanego, udźwiękowionego, z możliwością personalizacji, oraz legitymację SKO w formie karty kredytowej.
Konto SKO prowadzone jest bezpłatnie z możliwością wypłaty oszczędności przez rodzica/opiekuna przelewem lub w każdym Oddziale PKO Banku Polskiego SA. Uczeń nie ma możliwości samodzielnej wypłaty. Środki oprocentowane są 4,5% w skali roku do kwoty 2500 zł , środki powyżej 2500 zł – 2% z kapitalizacją tygodniową, dzięki czemu uczniowie na bieżąco widzą „nagrodę za oszczędzanie”.
SKO to również konkursy z nagrodami, pakiety powitalne i promocyjne, wsparcie merytoryczne oraz blog SKO.
Zachęcamy do zabawy.
Ewa Pruska Lucyna Foryś
Archiwum Aktualności